• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
  • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam163
Toplam Ziyaret282426
Site Haritası

COVID-19 ve Yerli Üretimin/Tüketimin Önemi

COVID-19 VE YERLİ ÜRETİMİN/TÜKETİMİN ÖNEMİ

Tüm dünyayla birlikte ülkemizi de yoğun şekilde etkilemeye başlayan COVID-19’la birlikte yerli maske, solunum cihazı üretimi gündemimize girdi. Bu yazımda yerli üretim ve tüketimin bu gibi durumlardaki önemi üzerine kişisel görüşlerimi paylaşacağım. Bunun için sağaltımda (tedavi) solunum cihazının önemi ve virüsün yurt dışında taşınmasını örneklendireceğim.

Ne kadar yerli tüketim o kadar güçlü alt yapı

Tüketiciler olarak bizler, alışverişlerimizde ne kadar çok yerli ürün tercih edersek yerli üreticilerimiz daha çok yatırım yapacak ve teknolojideki gelişmiş düzeyimiz artacak. Örneğin, sağlık kurumları yeri üreticilerin sağlık ürünlerini daha çok satın alsalardı, bu gibi acil durumlarda üretim yapabilen daha çok tesisimiz olurdu. Böylelikle yerli solunum cihazı üretmek isteyen yerli üreticimiz (Biosys) seri üretim yapan bir elektronik fabrikasının alt yapısına gereksinim duyduğunu bildirmişti. Bunun üzerine yine yerli bir üreticimiz (Arçelik) bu konuda solunum cihazı üreticisine üretim bantlarının kullanımına açtı.

İyi ki bu yerli üreticimiz vardı ve iyi ki milletimiz için kaynaklarını kullanıma açtı. Daha çok ve daha güçlü yerli üreticilerimiz olsa aha hızlı ve etkili çözümler üretemez miyiz!

Ucuz etin suyu yavan olabilir!

Pek çok tüketici daha ucuz ve/ya daha iyi olduğunu düşünerek sıklıkla yabancı markaların ürünlerini tüketmekte. Bu ürünlerin önemli çoğunluğu da dışalımla (ithalat) ülkemize gelmekte. Bunun ekonomimize, iş gücümüze verdiği zararları diğer yazılarımızda aktarmaya çalıştık. Yazılarımızı sitemizden okuyabilirsiniz.

Bu yazıda dışalımın salgınla olabilecek ilişkisine değinmek istiyorum. Yurtdışından getirilen bir ürün o ülkenin üretim tesisi, oradan ülkemize getirileceği ulaşım yolu ve bazen birden fazla ülkenin sınırından geçerek ülkemize ulaşmakta. Bu süreçte pek çok insan bu ürünlerle temas edebilmekte ve bu tür salgınların uluslararası yaygınlaşmasını arttırabilir. Düşük bir olasılık olsa da salgın denilen hastalığın bazen bir kişiyle bir şehre yayılabildiğini hepimiz görüyoruz.

Halbuki yerli üretilmiş ürün tüketsek en azından farklı bir ülkeden hastalık gelme olasılığını azaltmış olmaz mıyız?

Sağlıklı günlerde bir arada olmak ve yerli ürünler tüketmek dileğiyle…

 

Hüseyin NERGİZ


Yorumlar - Yorum Yaz
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
TwitterŞirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu