• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
  • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam125
Toplam Ziyaret282388
Site Haritası

Dövizle Mücadele ve Yerli Malı

DÖVİZLE MÜCADELE VE YERLİ MALI

Ülkemizde son yıllarda, özellikle son birkaç aydır, yükselen döviz kuruyla uğraşmaktadır (2007 yılında ABD Doları 1,31 TL’yken bugün 3,80 yakınlarındadır). Yerliburada.net’i izleyenler bilir, biz işin siyasi tarafıyla ilgili yorum yapmıyoruz. Dilimiz döndüğünce, gücümüz yettiğince yerli malı tüketimini özendirmeyi ve yerli üreticilere destek olmayı amaç edinmiş durumdayız. Bu yazımızda da döviz artışı ve yerli malı arasındaki ilişkiye değinmek istiyoruz.

 

İthalat ve döviz

Küreselleşen dünyayla birlikte ülkeler arası ürün dış alım-satımı (ithalat-ihracatı) artmaktadır. Şüphesiz dünyanın daha huzurlu ve yaşanabilir bir ortam olmasında değiş-tokuş yararlıdır. Ancak her şeyin sınırı olduğu gibi bu takasın da bir sınırı olmalıdır. Eğer bu sınırı koruyamazsak cari açık sorunu büyüyecek ve hem paramız hem de emeğimiz değer kaybedecektir.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar cari açık oranları (1975 yılı) %30 ile (1946 yılı) %180 arasında değişmiştir. Bu oranın artması şu anlama gelmektedir: örneğin, %50=50 Dolar dış satıma (ihracat) karşılık 100 Dolar dış alım (ithalat) yapılmış. Yani ülkemiz sattığının 2 katı kadar yabancı mal almış. Bunun sonucu olarak da cebimizden 50 Dolar eksilmiştir.

Yüzdeler kulağa küçük rakamlar gibi gelebilir. Bu yüzden gerçek değerler üzerinden bakacak olursak konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır. 2016 yılında cari açık oranımız %71’di. Türkiye; 143 milyar Dolarlık dış satım yapılmış olmasına rağmen, ancak 199 milyar Dolarlık dış alım yapmış bulunuyor. Yani ülke olarak 56 milyar Dolarlık kayıp yaşadık.

Bir şey ne kadar çok satılırsa o kadar değer kazanır. Biz de dış alım (ithalat) yapabilmek için 56 milyar Dolarlık alışveriş yaparak dövizin değer kazanıp Türk Liramızın değer kaybetmesine neden oluyoruz.

 

Yerli Malı ve Döviz

Yazının ilerleyişinden anladığınız üzere, bu bölümde yerli malı tüketiminin döviz üzerindeki etkisinden bahsedeceğiz. Yerli malı kullanımı çok yönlü yararları olan bir alışkanlık.

  • Öncelikle dış alım azalarak para ülkemizde kalacak ve döviz daha az değer kazanacak.
  • Ayrıca yerli üreticiler satış yaptıkça daha nitelikli (kaliteli) ürünleri daha ucuza üretebilmek için üretim yatırımını arttıracak ve Türk malı ürünlerin diğer ülkelerdeki rekabet gücü artacaktır.
  • Küçük bir atölyeden tutun da dev boyutlardaki kuruluşlara kadar yerli üretim ve iş olanakları artacak; kendimiz ve gelecek nesillerimiz için iş güvencesi sağlanacaktır.

 

Şüphesiz döviz fiyatları sadece tüketim alışkanlıklarına göre belirlenmiyor. İç siyaset, dış siyaset, terör eylemleri, afetler gibi çok farklı konudan etkileniyor. Ancak bizim elimizdeki en büyük güç paramız ve karar verebilme özgürlüğümüz. Cüzdanımızdaki/kartımızdaki parayı nereye harcayacağımıza biz karar veriyoruz ve yerli malı alarak en azından kendi sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluyoruz.

 

Kaynaklar:

Döviz bilgileri için: isyatirim.com.tr

İthalat bilgileri için: tuik.gov.tr

 

 Hüseyin NERGİZ


Yorumlar - Yorum Yaz
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
TwitterŞirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu