• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
  • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret286752
Site Haritası

Milli Yazılım : PARDUS


Elektronik cihazların çalışmaları için en önemli araçlar olan işletim sistemleri, genelde yurt dışından ithal ettiğimiz yazılımlardan ibaret. Bu nedenle bugüne kadar geliştirilmiş en iddialı Türkiye menşeli işletim sistemi Pardus, ekonomik olması yanısıra ülkemiz güvenliği için de çok önemli.

Adını Anadolu panterinden alan Pardus; 2003 yılında temelleri atılan milli işletim sistemi olan, Türkiye'de TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilen, özgür, hızlı kurulabilen, kolay kullanılır, çoklu dil içeren, bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını gidermek üzere hali hazırdaki linux dağıtımlarının üstün taraflarını kullanan; kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlayan açık kaynak bir işletim sistemi.

Devlet destekli olarak, Türk mühendisler tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir.

Sistemin lisans bedelinin bulunmaması, virüslere geçit vermemesi, Türkçe olması, Hızlı kurumu, Kolay kullanılması, Özelleştirilebilmesi, Çoklu dil desteği ve pazarlık gücünü artırarak maliyet yönünden avantaj sağlaması en önemli özelliğidir.

FATİH projesi kapsamında okullara kurulan etkileşimli tahtalara özel, dokunmatik PARDUS sürümü geliştirilerek 35 milyon dolar tasarruf edildi. Şimdi tüm kamu kurumları, belediyeler, üniversite ve hastanelerde kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Şimdiye kadar 20 binden fazla bilgisayarda milli işletim sistemi Pardus'a geçildi. Pardus'un Kamu kurumları, üniversiteler ve belediyelere yaygınlaşmasıyla birlikte yıllık 700 milyon lira lisans ücreti tasarrufu sağlanması bekleniyor.

İlhami Pektaş.

 pardusa geçiyor


https://www.facebook.com/ilhami.pektas.5/posts/1104431826403643


Yorumlar - Yorum Yaz
Şirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
Twitter