• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
  • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret276991
Site Haritası

14.10.2018 - 8-) Devrim Arabalarının Bugünkü Durumu

1961 yılında “başarabiliriz” diyen, inanmış bir ekip tarafından tüm zorluklara rağmen büyük bir başarı örneği gösterilerek üretilen %80 yerlilik oranına sahip Devrim arabaları -her ne kadar tören günü bir azizliğe uğrasa da- 29 Ekim’den sonraki çalışmalar sonucunda toplamda 4 adet üretildi. Bunun yanı sıra, bir otomobilin en önemli parçası olan motordan %100 yerlilik oranıyla 10 adet, şanzımandan da 6 adet üretildi. Bu rakamlar bize şunu gösteriyor; gecesini gündüzüne katarak çalışan çok özverili bir ekip bu projede görev almıştır. Ancak bütün bu özverili çalışmalar ne yazık ki hak ettiği değeri bulamadı. Öyle ki, projede çalışan insanlar uzun yıllar Devrim arabalarını yaptıklarını söylemekten çekindiler! Bu bile büyük bir utanç olarak yeter de artar bile! Bunun dışında, ne yazık ki Türkiye etkin olarak bu ilk yerli otomobillerine sahip çıkılmadı. TCDD’nin Ankara, Eskişehir, Sivas ve Adapazarı’ndaki fabrikalarına gönderilen bu otomobillerin 3’ünün sonucu net olarak bilinmemektedir. Çeşitli savlar vardır. En korkuncu, ikisinin yok edilip hurdalığa atıldığı şeklindedir. Diğer bir görüş ise, fabrikalardaki diğer araçların eksiklerinin giderilmesi için parçalara ayrılmış olabileceğidir. Eskişehir’de müzede sergilenen ve törenlerde görücüye çıkan bej renkli Devrim arabası TCDD’nin Eskişehir ekibinin özel çabalarıyla korunabilmiştir.

Yukarıda aktarılan tablo ne yazık ki Türkiye’nin kendi değerlerine sahip çıkmada karnesinin ne kadar kırık olduğunu göstermektedir. Aslında Devrim arabaları projesini sıradan bir proje olarak düşünmemek gerekiyor. Var olanın -her ne gerekçe olursa olsun- korunmaması Türkiye’ye yapılmış bir kötülüktür. Hoş, Eskişehir’de bulunan Devrim arabasının varlığından da Türk toplumu büyük oranda yönetmen Tolga Örnek’in 2008 yılında beyaz perdeye taşıdığı “Devrim Arabaları” filmi ile haberdar oldu. Film yine de gişede tam istediğini alamadı; fakat daha sonra DVD satışları ve TV’lerdeki gösterimlerinde toplum tarafından daha çok benimsendi.[1] Ancak Türkiye’nin bu ilk yerli otomobil projesi yine de hak ettiği değerin uzağındadır. Deyim yerindeyse yetim bırakılmıştır. Her şeye karşın, en azından müze ziyaret edilip “hâlâ çalışır durumdaki” bu otomobil doğrudan yerinde görülmelidir!

Yazı dizimizin sonunda şunu söylemeyi bir sorumluluk olarak görüyorum: Bundan tam 57 yıl önce yapılan Devrim arabalarına sahip çıkılmadığı için bugün ancak “nostalji” sınıfında kendine yer bulmaktadır. Türkiye’nin bir daha aynı yanlışa düşmemesi için yeniden gündemde olan ve seri üretimin eşiğine gelinen yerli otomobil projesine tüm toplum olarak sahip çıkılıp her türlü art niyetli yaklaşımlara karşı millî bir duruş sergilenmelidir.

Son söz yerine: Devrim arabalarının tarihini 2010-2013 yılları arasında yüksek lisans tezi olarak hazırladım. Bu süreçte, konuyla adeta bütünleştiğimi belirtmek isterim. 1961’deki yerli otomobil projesinin heyecanını yıllar sonra emek verenlerle birlikte yaşadım. Dolayısıyla, Devrim arabaları projesinde görev alan, adı bilinen ve bilinmeyen yüzlerce kişiye bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Araştırma süreci boyunca doğrudan ziyaret edip görüştüğüm, anılarını dinlediğim mühendislerin birçoğu yaşamını yitirdi. Geride kalan kişilere hak ettiği değerin tüm toplum olarak verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

NOT: Yazı dizisi boyunca kullanılan Devrim arabalarıyla ilgili fotoğraflar yönetmen Tolga Örnek’in arşivinden alınmıştır. Kendisine, katkılarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.[1] Tolga Örnek ile 6 Eylül 2012 tarihinde gerçekleştirilen görüşme.


 devrim arabaları


Yorumlar - Yorum Yaz
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
TwitterŞirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu