• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
 • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret282986
Site Haritası

08.10.2018 - 7) Devrim Arabalarının Yanıtsız Soruları

Bir önceki yazımızda Devrim arabalarının tartışmalı konularına değinmiş ve bazı akla ve mantığa aykırı duran gelişmelere bakmıştık. Bugünse üzerinden yarım yüzyıldan fazla zaman geçen projede hâlâ cevaplan(a)mayan sorulara bakacağız. “Devrim arabaları neden üretilmedi?” sorusunu bugün de pek çok kişi sormaktadır. Ne yazık ki birçok kişi “benzini bitip yolda kalan araba” olarak gördüğü için üretilmeme nedenini de bu, yaşandığı öne sürülen olaya bağlamaktadır. Bir kere şunun altını bir kez daha açık bir şekilde belirtmek gerekiyor: Devrim arabalarının benzininin bittiği kesin bir bilgi değildir, bu durma olayının dahi araştırılmasına izin vermeyen çevreler herhalde bunun sebebini daha iyi biliyorlardır(!) Düşünelim ki, o gün o olay yaşanmasaydı proje sürdürülüp seri üretim yapılacak mıydı? Bu soruya açıkça verilecek yanıt “hayır”dır. Konu bu kadar basit değildir. Dünya buluş tarihi veya teknoloji geliştirme tarihine bakıldığında böyle bir sebebin “eften püften” olduğu çok açık olarak görülecektir. Bu demek değildir ki, her türlü olumsuz mali hesaplara karşın bu üretim yapılmalıydı! Sözü çok uzatmadan yanıtsız sorulara bakalım:

 • Niçin devlet arşivlerinde bu konuyla ilgili kayda değer bir belge yoktur? Bu, projenin devlet ve millet hafızasından silinmek istendiğinin bir göstergesi midir?
 • Siyah renkli otomobilin durma sebebi niçin inceletilmemiştir?
 • Cemal Gürsel’i “kandıranlar” kimlerdi? Gürsel niçin bu konuda ağzı sıkı kalmıştır?
 • Üretilen 4 otomobilin 3’ünün sonucu niçin sorgulanmadı? Bunlara ne oldu?
 • Dönemin Devlet Demiryolları Fabrikalar Dairesi Başkanı Orhan Alp’in “Süleyman Demirel’e ‘Devrim’i ben yaptım falan’ demedim, desem beni hemen uzaklaştırırdı.” sözleri Devrim arabaları ile siyaset arasında sorunlu bir ilişki olduğunu göstermiyor mu?
 • 1961 yılı sonunda Sivas milletvekili Mahmut Vural’ın bir komisyon toplantısında Devrim arabalarının seri üretilip bakanların makam aracı yapılması önerisi niçin sonuçsuz kalmıştır?
 • Proje bütçesinde kısıntıya gidilirken aynı yıl at neslinin ıslahı için ayrılan bütçe nasıl açıklanabilir?
 • Proje ekibine adeta devlet olanaklarını “çarçur” eden insanlar olarak bakılması sağlıklı ve yerli düşüncenin bir ürünü olabilir mi?
 • Dönemin Sanayi Bakanı ve bir araya getirme (montaj) sanayisini destekleyen Şahap Kocatopçu’nun daha düşünce aşamasında görevini bırakmasında bu görüşleri etkili oldu mu?
 • Projenin başmühendisi Emin Bozoğlu’na üretim aşamasında gelen korkutma telefonlarının arkasında kimler vardı?

Tüm bu sorular göz önünde tutulduğunda, yukarıda da ifade edildiği gibi, mantıkla çelişen bazı durumlar ortaya çıkmaktadır. Şüphesiz bizim işimiz komplo teorileri üretmek değil; fakat bu soruları arka arkaya sıraladığımızda yolunda gitmeyen, akla mantığa uymayan ve hiçbir şekilde bilimle açıklanamayan bir şeyler olduğu da açıktır. Devrim arabaları projesi, “denendi ve olmadı” denilerek geçiştirilecek bir girişim değildir. Bu yüzden toplum olarak bu konularda ne kadar bilinçli olursak bir daha benzer sonuçlarla karşılaşmamız da o derece az olur! Zira o dönemde konuların bu tür aslı astarı olmayan savlarla sulandırılması toplumun da konuya bakışını gevşetmiş ve kamuoyu bu konuda sessiz kalmayı seçmiştir. Gerek basın gerekse devlet büyükleri daha ciddiyetli bir yaklaşım içinde olsaydı bunun etkisiyle kamuoyunun da Devrim arabaları konusunda hesap sorabilecek düzeyde bir ilgi içinde olması beklenebilirdi. Bu bağlamda toplumun bilinçlenmesi, yukarıda da bahsedildiği üzere son derece önemlidir.

#Devrim Arabaları #Devrim Arabaları neden üretilmedi #Cemal Gürsel #Şahap Kocatopçu #Emin Bozoğlu #Süleyman Demirel


Yorumlar - Yorum Yaz
Şirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
Twitter