• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
  • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret286749
Site Haritası

21.09.2018 - 4) Ve Devrim’ler Görücüye Çıkıyor

Normalde yeni model bir aracın bir yılda tamamlandığı o günün koşullarında yaklaşık 4,5 ay gibi kısa bir sürede ve birçok teknolojik olanaktan yoksun bir şekilde bitirilen 2 adet Tecrübe plakalı “Devrim” marka otomobil Eskişehir’den Ankara’ya yola çıktı. Siyah renkli olanın pasta ve cilası vagonda atıldı. Yani zamanla yarış sürüyordu. Yolculuk ekibi daha çok otomobil kullanmasını bilen kişilerden oluşuyordu. Diğer bir ifadeyle, bu büyük projeye imza atan kişiler arasında otomobil kullanmasını bilmeyen kişiler de vardı. Bu da başarılan işin hiç de yabana atılamayacağını göstermekte, Devrim arabalarının üretim sürecinin büyük bir özveri ürünü olduğunu gözler önüne sermektedir.

Sabah 7.30’da Ankara’ya inen ekibin planı saat 10’daki tören öncesinde garın yakınındaki benzin istasyonundan depoları doldurmaktı. Fakat bu plan uygulanamadı. Çünkü arabaların etrafını saran polis koruma araçları (eskortları) 2 aracı aralarına alarak doğruca TBMM’ye doğru yola koyuldular. Depodaki az benzinle yola çıkan 2 otomobili mühendislerden Şecaattin Sevgen ile Rıfat Serdaroğlu kullanıyordu. Öndeki siyah aracı kullanan Serdaroğlu benzin göstergesinin çeyrek depodan fazla benzini göstermesinden dolayı konvoyu bozmayarak bunun kendisini rahatça Meclis’e götüreceğini söyledi. Sevgen ise, önde giden ekipten istasyona girmelerini istediklerini ama dinlenmediklerini belirtti. Sonuçta, bir sorun yaşanmadan törenin yapılacağı Meclis bahçesine gelindi. Hedef, ikmali burada yapmaktı! Apar topar bir bidon benzin bulundu; ancak bu kez de huni unutulduğu için –Devrim Arabaları filminden de hatırlanacağı üzere- siyah renkli Devrim için önce bir gazete kâğıdı, daha sonra da daha kalın olduğu için dergi kıvrılarak bu işlem yapılmaya çalışıldı. Ancak istenildiği şekilde bir dolum yapılamadı ve Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in alana geldiği bildirildiği için benzin deposunun kapağı kapatıldı.

Siyah ve Bej Renkli Devrim'ler TBMM'de

Daha sonra siyah renkli Devrim Cemal Gürsel’e sunuldu. Gürsel de bu tablodan memnuniyetini dile getirdi ve ardından beraberindeki üç kişiyle otomobile bindi. Devrim, planlandığı gibi Anıtkabir’e doğru yola çıktı; fakat bir süre gidildikten sonra Gürsel, geri dönüp bej renkli Devrim otomobilini de almayı önerdi. İşte ne olduysa o anda oldu! Atatürk Bulvarı’ndan Meclis’e doğru gelirken hafif yokuşta Devrim önce “öksürdü”, sonra da durdu. Cemal Gürsel dönüp otomobili kullanan Rıfat Serdaroğlu’na ne olduğunu sorunca, “Galiba benzin bitti Paşam.” yanıtını aldı. Yaşadığı hayal kırıklığıyla otomobilden inen Gürsel etrafını saran gazetecilere âdeta Devrim’in kaderini belirleyen, Garp (Batı) kafasıyla otomobil yapıyoruz, Şark (Doğu) kafasıyla içine benzin koymayı unutuyoruz. sözünü söyledi. Bu beklenmedik gelişme karşısında hemen yedekte bekleyen bej renkli Devrim otomobili Gürsel’e getirildi. Onun da benzini, siyah olan Gürsel’e sunulurken, sürücüsü Şecaattin Sevgen tarafından biraz doldurulmuştu. Az önceki kızgınlığı geçen Gürsel bu araca binmeden yine gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türk sanayii çalışmalarında bir dönüm noktasıdır. Bunu Türk sanayii tarihi kesin yazacaktır. Yapamaz, yapılamaz diyenlere karşı mutlak bir muvaffakiyettir ve büyük bir emek mahsulüdür.” diyerek hem bazı odaklara mesajını verdi hem de çalışan ekibe beğenisini sundu. Fakat Gürsel’in tedirginliği tam da geçmemişti; çünkü Sevgen’e ilk sorusu “Delikanlı senin benzinin var mı?[1] olmuştu. Olumlu yanıt üzerine Anıtkabir’e kadar sorunsuz gidildi. Ardından da Hipodrom’daki törenlere bejle birlikte benzin ikmali yapılan siyah Devrim de katıldı. Ancak akıllarda o günden bugüne tek bir soru kaldı: “Devrim arabası neden durdu?”


Cemal Gürsel Siyah Devrim'e Binerken

#Devrim Arabaları #Devrim Arabası neden durdu #Cemal Gürsel #Rıfat Serdaroğlu #Şecaattin Sevgen[1] Şecaattin Sevgen ile 28 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilen görüşme.


Yorumlar - Yorum Yaz
Şirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
Twitter