• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
  • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret287048
Site Haritası

15.09.2018 - 3) Yerli Otomobil İçin Kollar Sıvanıyor

Bir önceki yazıda, yerli otomobil projesinin düşünce aşamasında yaşanan gelişme ve tartışmaları ele almıştık. Bugünse, artık işin mutfağında yani üretim aşamasında yaşananlara bakacağız. Aslında bu süreç insanüstü bir çabanın gösterildiği özel anlara sahne oldu.


İlk Gün
Ulaştırma Bakanlığı örnek üretimi için TCDD’yi görevlendirdi. İlk toplantıyı Ankara’da yapan ekip, üretim için Eskişehir’deki Cer Atölyesi’nde karar kıldı. Hızlıca Eskişehir’de toplanıldı ve ekipler oluşturuldu. Projenin başmühendisi ise Emin Bozoğlu oldu. Hemen her yerde 23 mühendisten bahsedilir; ama esasında bu sayının çok üstünde mühendis ve teknik personel bu projede çalıştı. Zaman azdı. O yüzden kaybedecek vakit yoktu. Otomobili olan mühendisler Eskişehir’e geldiklerinde ekipler onların otomobillerini inceledi. Ayrıca incelemek için devletten de araç alınması istendi. Özgün bir model olmasına dikkat ediliyordu. Ayrıca, motorunun da güçlü olması için birçok deneme yapıldı. Çünkü motor son derece önemliydi. O şartlarda “el ile” yapıldığı için de ekibi bir hayli zorlamıştı. Bir motorun denemesi de Ankara’da Millî Birlik Komitesi üyelerinin önünde yapıldı. Ekip bu ciddi sınavı başarıyla geçmişti.


Motor Yapımı


Yapımı Sürmekte Olan Karoseri Bölümü

Zamanla yarışan proje ekibi maddi-manevi birçok zorluğun üstesinden gelip Ekim ayının başında hazır hâle getirdiği iki otomobilin deneme sürüşlerini yapmaya başladı. Denemelerde görülen sorunlar hızlıca çözüme kavuşturuluyordu. Otomobillerin teslimi için ilk önce 20 Ekim, daha sonra 26 Ekim tarihi söylenmişti; ama sonunda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda görücüye çıkması kararlaştırıldı. Bu sıkışık zaman diliminde gecesini gündüzüne katarak çalışan tüm ekip ilk otomobili (bugün müzede bulunan) tümüyle denemelerden geçirerek hazırlarken, ikincisinin (siyah renkli olan) tüm denemelerini yapmaya olanak bulamadı. İşte tüm bu hengâmenin arasında iki otomobil güvenlik gerekçesiyle benzinleri büyük ölçüde boşaltılarak 28 Ekim akşamı TCDD’nin vagonlarına yüklendi. Burada bir konuya değinmek yerinde olacaktır. Lokomotiflerin buharlı olmasından dolayı herhangi bir kıvılcım sıçrayarak yangın çıkma olasılığına karşı araçların benzin depoları vagonlara çıktıktan sonra boşaltıldı. Dolayısıyla burada bir komplo teorisi geliştirmeye gerek yoktur. Artık en heyecanlı yolculuğa çıkma zamanı gelmişti…

#Eskişehir Cer Atölyesi #TCDD #Emin Bozoğlu #Devrim Arabaları

#29 Ekim Cumhuriyet Bayramı


Yorumlar - Yorum Yaz
Şirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
Twitter