• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
  • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret287049
Site Haritası

03.09.2018 - 1) Devrim’e Kadar Türkiye’nin Otomobil Serüveni

1) Devrim’e Kadar Türkiye’nin Otomobil Serüveni

Bugünden itibaren Devrim arabaları dosyası ile Türkiye’nin bu çok önemli hamlesinin görünen ve görünmeyen yönlerine bakacağız. Yapımı üzerinden 57 yıl geçmiş olmasına rağmen, hâlâ konuşulan/tartışılan Türkiye’nin bu ilk yerli otomobili hakkında özellikle internet ortamında doğru/yanlış birçok bilgi yer almakta, Devrim arabalarını yapan ekibin sayısından, Devrim arabaları projesinin neden durdurulduğuna ve niçin seri üretime geçilmediğine kadar… Dolayısıyla, Devrim arabaları gibi Türkiye için çok özel bir projenin Türk girişimcilik tarihindeki yerinin gelecek kuşaklara aktarılması, tarihî bir görev olmakla birlikte bugün yeniden gündemde olan hatta gündem olmanın da ötesinde, fiiliyata geçilmesine az bir zaman kalan “yeni nesil yerli otomobilin” toplum tarafından daha iyi anlaşılmasına ve gereğince benimsenip sahip çıkılmasına katkı sağlayacaktır.

Öncesinde, Devrim’e kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu alandaki yolculuğuna kısaca bakmakta fayda var. Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte bir sanayi hamlesi başlatan Türkiye farklı alanlarda fabrikalar açarak bu politikasını geliştirmeyi amaçladı. Bunlar arasında 6 Ekim 1926’da Kayseri’de kurulan uçak (tayyare) ve motor fabrikası (TOMTAŞ) çok ayrı bir yere sahipti. Fakat ilerleyen yıllarda yaşanan bazı sorunlardan dolayı bu fabrika ne yazık ki hedeflerine ulaşamadı.[1] Kayseri’deki bu girişimle hemen hemen aynı zamanlarda (1925) Türk asıllı Beyaz Ruslara ait olan Aynvefa Firması, Ford marka otomobilleri satmaya başladı. Bunun yanı sıra, American Foreign Trade’den General Motors ürünlerinin acenteliğini devralan Amerikalı Leslie B. Howard adlı işadamının işletmesi de yine Türkiye’nin ilk otomobil satış bayii sayılacaktı. Ayrıca, Fiat ve Peugeot’nun da satışı farklı firmalar tarafından yapılmaya başlandı. Yani genç Türkiye Cumhuriyeti’nde, otomobil dış alımında (ithalat) aşamalar kat ediliyordu. Fakat bu sektöre asıl damgasını vuran isim Vehbi Koç oldu. 1928 yılında Aynvefa Firması’nın bıraktığı Ford bayiliğini alan Koçzâde Vehbi Firması, otomotiv sektöründe bugünlere kadar uzanan yolculuğuna da çıkmış oldu. Aynı yıl, hükümetle Ford Motor Company arasında yapılan anlaşmayla, İstanbul limanında bir çeşit serbest bölge kurulması kararlaştırıldı. Bu kapsamda, 1929’da Ford Türkiye’deki ilk bir araya getirme (montaj) fabrikasını hayata geçirdi. Bu arada, o yıllarda Türkiye’de resmi olarak trafiğe kayıtlı 1.500’e yakın otomobil, 1.000 kadar kaptı-kaçtı (pick-up) ve 3.000 civarında kamyon vardı.

Vehbi Koç (1901-1996)

Tek parti iktidarında inişli-çıkışlı bir süreç izleyen otomotiv sektörü, 1950 yılında Demokrat Parti’nin (DP) iktidara gelmesiyle liberal politika anlayışının da etkisiyle biraz daha hareketlendi. 1950’den önce ABD’den alınmaya başlanan yardımların (Truman Doktrini ve Marshall Planı) etkisiyle karayollarındaki iyileşmenin de sonucunda ülkedeki motorlu araç çeşitliliği arttı. Diğer yandan, Nejat ve Ferruh Verdi kardeşler ABD’li Williys-Owerland şirketi ile yaptıkları ortaklık sonucunda 1954’te Tuzla’da “Türk Williys-Owerland A.O.” ile bir fabrika kurdu. Zamanla hem ortaklıkta Türk tarafının payı büyüdü hem de araçlardaki yerlilik oranı arttı. Şirket daha sonra 1970’de Milli Savunma Bakanlığı’nca satın alındı. Diğer yandan, yine 1954’te traktör alanında Koç-Fiat ortaklığı gerçekleşti. Fakat otomobil alanında üretici olmak isteyen Vehbi Koç, uzun uğraşlar sonucu Ford firmasıyla ortak yol bularak 1959’da “Otosan A.Ş.”yi kurdu ve 1960’da da üretime başladı. Bilindiği üzere, bu süreç 1966’da Anadol marka otomobilin piyasaya çıkmasıyla sonuçlanmış oldu.

#Vehbi Koç #Ford #TOMTAŞ #Devrim Arabaları #Anadol #Türk otomobil tarihi #türkiye'de ilk otomobil üretimi


Yorumlar - Yorum Yaz
Şirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
Twitter