• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
  • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret273069
Site Haritası

Lazer Işınlı Kaynak Ekipmanları Ve Sektörel Dağılımı

 Şeyhmus Kılıç


   Lazer ışınlı kaynak veya lazer kaynak, makine üretim sanayisi ve alt ekipmanlarının üretim sürecindeki önemli girdi ve çıktılar arasında yer almaktadır. Ülkemizde özellikle üretimi doğrudan olmayan ve yurt dışında etkinlik gösteren yabancı firmaların ortaklığıyla piyasa isteklerinin karşılandığı görülmektedir. Türkiye gibi toplam sektörleri içerisinde dışalım (ithal) ikamesi yüksek olan üretim sanayisinin ülke ekonomisi içerisindeki önem etkisi her geçen gün daha da artmaktadır. Bu bakımdan, bu çalışmada makine üretim sektörünün önemli çıktılarından olan lazer ışınlı kaynağının doğrudan ve dolaylı nasıl etkilendiği incelendikçe daha net anlaşılacaktır.

   Lazer ışınının en önemli özelliği, metallere farklı şekilde üretim kolaylığı sağlamasıdır. Daha yalın bir ifadeyle, metal parçasının yüzeydeki iş parçalarına işlenebilir veya derin kaynak dikişleri oluşturabilir. Ayrıca geleneksel kaynak yöntemleriyle birleştirilebilir ve lehimleme için kullanılabilir.

 lazer 1

   Lazer ışınlı kaynak, yüksek hızlı şehirlerarası trenler, araba ve kamyonlardaki vites kutusu bileşenleri, hava yastığı tutucuları veya kalp pilleri, takı endüstrisi, kaynak dikişleri ve kaynak noktaları gibi pek çok farklı üretim sürecinde yer almaktadır. Dolayısıyla, lazer teknolojisinin üstünlükleri olmaksızın yeni ve verimli üretim işlemleri genellikle olanaksızdır.

 lazer 2

   Lazerler, anında sadece bir milimetre çapında ince kaynak noktaları oluşturmaktan, birkaç metrelik gerilmeli derin kaynak dikişleri üretmek gibi birçok uygulamada hemen hemen hiç benzeri olmayan çok yönlülük sunmaktadır. Lazerler, malzemeleri hem yüksek erime sıcaklığına hem de yüksek ısı iletkenliği ile birbirine bağlayabilir.

   Lazer ışınlı kaynağın çok yönlülüğünü keşfedebilmenin önceliği lazer kaynağı ekipmanlarını tanımaktan geçtiğini anlamamız gerek.

1)     Lazerler ile Nokta Kaynağı ve Dikiş Kaynağı

Nokta ve dikiş kaynağı tek bir noktaya veya bir hat boyunca uygulanan kaynak işlevidir.

 lazer 3

   Farklı derzlerde, yani zeminlerde çalışırken lazer cihazlarının aynı şekilde farklı modda çalışmaları gerekmektedir. Bunlardan bazıları;

  1. Sürekli dalga modu: Bu modda, lazer işlenecek parça üzerine sürekli pompalanarak parça üzerine sürekli ışını yaymasıdır.
  2. Sıralı yanan darbeli modu: Darbeli modda, kısa lazer darbeleri üretmek için patlamalarla pompalanarak elde edilir. Lazer darbelerinin gücü, süresi ve frekansı malzeme işleme için önemli değişkenlerdir.

 lazer 4

2)     Biriktirme Kaynağı

 Mevcut parçaların onarım, modifikasyonu ve yüzey bitirme işlemleri kapsamında uygulanan bir üretim yöntemidir. Eldeki parçaya bağlı olarak, elle veya otomatik lazerle biriktirme kaynağı kullanılabilir.

  1. Elle lazerle biriktirme kaynağı: Elle yerleştirme kaynağı durumunda, kaynakçı dolgu malzemesini "elle" kaynak alanına yönlendirmektedir. Bu süreçte 0,15-0,60 milimetre arasında bir çapa sahip ince bir tel esas dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Lazer ışını teli ilk önce eritilmektedir. Erimiş olan malzeme, aynı zamanda eritilen alt katman ile güçlü bir bağ oluşturur ve daha sonra katılaşarak küçük bir kaldırılmış alan bırakır. Kaynakçı tasarlanan veya istenilen şekle ulaşıncaya kadar bu şekilde devam eder, noktaya tek tek nokta çizgilerle ve katmanla tabaka halinde devam eder. Argon gazı, çalışma sürecini ortam havasından korur. En sonda ise parça taşlama, oyma, frezeleme vb. ile orijinal haline geri yüklenir.
  2. Otomatik lazerle biriktirme kaynağı: Otomatik biriktirme kaynağında makine dolgu veya işlenecek malzemenin kaynak yapılacak alanına yönlendirir. Malzeme bir tel olarak bilinse de, aslında bu işlem sürecinde metal tozlar kullanılmaktadır. Metal tozu bir tabana malzeme olarak katmanlar halinde uygulanır ve tabana yapıştırılır ve delik veya çatlaklar olmadan eritilir. Sonra metal tozu yüzey ile yüksek gerilimli bir kaynak derzi oluşturur. Soğutmadan sonra, mekanik olarak işlenebilen bir metal tabaka geliştiği görülür. Bu işlemin en önemli etki değeri, birtakım benzer veya farklı metal katmanları oluşturmak için kullanılabilmesidir.

 lazer 5

3)     Tarayıcı Kaynağı - Kesintisiz Yüksek Verimlilikte İşleme

Tarayıcı kaynağı günümüzde yüksek üretkenlik ve esnek üretim hattı düzenleri sağlar, seri üretimde kaynağı geleneksel kaynak süreçlerinden daha hızlı, daha doğru ve daha uygun maliyetli hale getirmesi en önemli üstünlüğüdür.

 lazer 6

4)     Hibrid Kaynak

Lazer kaynağı ve diğer bir kaynak işlemi birleştirilerek çelik yapı malzemeleri üzerine özel ve kaliteli üretim yapılmasını sağlamaktadır. Örneğin gemi yapımında, 30 metre uzunluğa ve 15 milimetre kalınlığa kadar çıkabilen büyük çelik plakaların birleştirilmesinde kullanılır.

Hibrid kaynak her zamankinden daha fazla talep görmekte ve demiryolu araçları sektörü, vinç, kamyon üretimi ve ağır sanayi gibi birçok dalda kullanılmaktadır.

 lazer 7

5)     Isı İletim Kaynağı

Isı iletimi kaynağında, lazer ışını ortak parçaları ortak birleşme yerinden eritir. Eritilen malzemeler birlikte akar ve kaynağı oluşturmak için katılaşır. Isı iletim kaynaklı ince duvarlı parçaları birleştirmek için kullanılır. Bunun bir örneği, cihaz gövdesinin görünür yüzeylerindeki köşe kaynağıdır.

 lazer 8

6)     Lehimleme

Lehimleme işleminde eşleşme parçaları bir dolgu malzemesi veya lehim ile birleştirilmektedir. Lehim dikişinin yüzeyi pürüzsüz ve temiz olup iş parçasına güzel kavisli bir geçiş olanağı sağlamaktadır. Lehim dikişleri apreleme gerektirmediğinden otomotiv endüstrisinde gövde kapakları veya araba çatıları gibi gövde parçaları yapmak için sıklıkla kullanılırlar. Diğer uygulamalara örnek karışık yapılarda bulunabilir. Farklı malzemelerden yapılmış bileşenlere genellikle kaynak yapılmaz veya yapılırsa malzemelerin çok farklı erime noktalarından dolayı sınırda bir başarı elde edilir. Alüminyum ve çeliğe katılmak da böyle bir örnek düşünülebilir.

 lazer 9

7)     Plastik Kaynak

Bu kaynak yöntemi ile lazer ışını üst, şeffaf plastik içine nüfuz eder ve altındaki emici parçaya ulaşır. Lazer daha sonra emici plastik yüzeyini eritir ve ısı aktarımı nedeniyle şeffaf bileşen de erime meydana gelir. Bu örtüşen kaynağın avantajı, kaynak dikişinin yapısal bileşeni içinde herhangi bir parçacık bırakılmadan yaratılmasıdır.

 lazer 10

Şekilde görüldüğü gibi, 4 farklı plastik kaynak çeşidi arasından bir ayrım yapılır: Bunlar, kontur kaynağı, tarayıcılarla, eşzamanlı kaynak ve maske kaynağıdır.

Sevgilerimle

Şeyhmus KILIÇ

syhmskl@hotmail.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
TwitterŞirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu