• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
  • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret276991
Site Haritası

İlk 1000 İhracatçı Firma ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi

şeyhmus kılıç


   Türkiye’nin 2017 yılı itibariyle ekonomik, siyasi, sosyal ve ticari gelişmeler bakımından yeni bir evreye girdiğine şahitlik etmekteyiz. Bu değişimin ülke ve bölge iktisadı üzerine gerçekleşecek birtakım olumlu veya olumsuz etkileri kaçınılmazdır. Geleceğe yönelik vizyonu olan Türkiye’nin toplam dünya ticareti içerisinden %1.5 pay hedeflemesi ve bu hacmin gerçekleşmesi için gereken üretim sürecinin adil olarak bölgesel dağılımı amaçlanmaktadır. Bu amaca ulaşmada, ihracat üretiminin yaklaşık %62’sini gerçekleştiren ilk 1000 firmanın yeri ve konumu büyük önem arz etmektedir. Acaba, 2016 yılı ihracat panoraması ve performansını izlerken bölgemizin ekonomik fotoğrafı biz hane halklarına, girişimcilere, tasarruf sahiplerine ne ifade etmektedir. Bu yazımda, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin dış ticaret büyüklüğünü yıllara göre analiz edip, bu analizin geleceğe yönelik plan ve stratejiler üzerine ışık tutacağına inanıyorum.

ilk 1000 firma bölgelere göre dağılım

   Ülkenin itici gücü olan ilk 1000 ihracatçı firmanın üretim seviyesinin bölgesel dağılımı incelediğinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2008-2016 yılları arasında İç Anadolu Bölgesinden sonra dördüncü sırada yer aldığı görülmektedir ( Tablo 1).

ilk 1000 dış satım firma GDAB bölgelere göre dağılımı

    Bölgelere göre ilk 1000 ihracatçı firmanın sergilediği rakamsal performanslar incelendiğinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinin yıllara göre sürdürülebilir bir istikrar sağlayamadığı görülmektedir (Tablo 2).

   Gaziantep ilinin yıllara göre ihracat firmaları incelendiğinde bölgenin dinamosu olarak en çok pay aldığı görülmektedir. Türkiye’nin 2015-2016 yılının dış ticaret hacmi daralma göstermesine rağmen firma sayısı bakımında yükseliş gösteren Gaziantep ilinin bu durgun süreci de büyüyerek atlattığı görülmektedir (Tablo 3). Diyarbakır ise Mardin ilinden sonra 4. sırada yer alarak ekonomiye katkı sağladığı görülmektedir. Burada, dikkat çeken durum Şırnak ilinin belirsizlik ortamına rağmen Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Gaziantep ilinden sonra ikinci sırada yer alarak büyük bir ihracat performansı gösterdiği görülmektedir.

ilk 1000 firma illere göre dağılım

   2017 yılının son verilerine göre küresel piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak ülkemizin de aynı düzeyde gelişeceği beklenmektedir. Ancak, bölgesel büyümeden çok kalkınmanın önemli olduğu bir dönemde ihracatın ne kadar önem arz ettiği bir kez daha ortaya çıkmaktadır.  Bölgesel refah düzeyin arttırılması, işsizlik oranın düşürülmesinin üretimden geçtiği bir kez daha anlaşılmıştır.

   Birbirinin kopyası olan düşük katma değerli mal ve hizmetler yerine yüksek katma değerli mal ve hizmet üretim aşamasına geçilmesi hedeflenmelidir. Bu kapsamda, 2016 yılının son çeyreği ve 2017 yılının başında açıklanan ekonomi paketleri iyi irdelenmeli ve yatırımcılar bu yönde politika belirlemelidir. Ayrıca, yukarıdaki sayısal veriler detaylı incelenerek sosyoloji, psikoloji, mühendislik vb. gibi birçok bilim dalı için projeler ve akademik çalışmalara öncülük edebilecek potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Bundan sonrası aydın fikirlere ve girişimcilere düşmektedir.

Sevgilerimle

Şeyhmus KILIÇ

syhmskl@hotmail.com

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
TwitterŞirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu