• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
  • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret275990
Site Haritası

Endüstri 4.0 ve Demiryolu Araçları Sektörü

şeyhmus kılıç

   Demiryolu araçları sektörü, üretim döngüleri arasında tamamlayıcılık özelliğiyle iktisadi faaliyetler arasında ön sıralarda yer almıştır. Endüstri 1.0 ile ortaya çıkan demiryolu araçları sektörü endüstri 2.0 ve 3.0 içerisinde ilk akla gelen ulaşım türü olmuştur.

   Gelişmiş ülkelerin ana özellikleri incelendiğinde, hafif raylı ve yüksek hızlı tren hatlarının varlığını doğrudan görebilmekteyiz. Demiryolu araçları sektörüyle birlikte büyük miktarda yük ve insan taşımacılığının oluşması, demiryolu mühendisliği ve işletmeciliği kavramının belirmesi, demiryolu hatlarının istikametince çekilen telgraf hatlarının iletişim ağı üzerine etkisi bakımından her teknoloji devrimine ayak uydurması gibi değişkenlerin göstergesi bizlere, sektörün aynı şekilde Endüstri 4.0 içerisinde en önemli yere sahip olmasını sağlayacağını işaret etmektedir.

   Endüstri 4.0’ın gelecek birçok sektörün üretim faaliyetleri üzerine tetikleyici rol oynayacağı tahmin edilmektedir. Demiryolları gibi tüm ulaşım ekipmanlarının bu döngü dışında kalması halinde lojistik ve taşımacılık sektöründe istenilen verimlilik düzeylerine ulaşmasına engel olacaktır. Böylece, sektörün hem rekabet açısından hem de sürdürebilir büyümesi üzerine olumsuz etkisi olacaktır.

   Endüstri 4.0 ile akıllı makineler gibi akıllı insan profili oluşturulmasıyla üretim faktörlerinin birbirleriyle olan mesafe düzeyleri ortadan kalkacaktır. Yani, ülkeler arası sınırları ortadan kaldırıp üretim için gerekli olan tüm hammadde, emek, sermaye, ekipman ve teçhizat gibi tamamlayıcı özelliğe sahip tüm ağlar akıllı ana makineler tarafından yönetilecektir.

   Dolayısıyla, yatırımcı veya girişimci olmaya karar veren kardeşlerim ve büyüklerime öncelikli önerim; Endüstri 4.0 değişimini iyi irdeleyerek üretim süreçlerine dahil etmeliler. Yoksa hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarda arka planda kalmalarına sebep verebilir.

Sevgilerimle

Şeyhmus KILIÇ

syhmskl@hotmail.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
TwitterŞirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu