• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
  • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam128
Toplam Ziyaret237323
Site Haritası

Iyzico Hollanda merkezli PayU'ya satıldı!

Iyzico Hollanda merkezli PayU'ya satıldı!

Yerli finansal teknoloji (fintech) girişimlerinden Iyzico, çoğunluk hisselerinin Hollanda merkezli PayU tarafından alındığını duyurdu. 165 milyon dolarlık değerleme üzerinden gerçekleşen işlem, yıl başından bu yana Türkiye'deki 12'inci start-up (exit)çıkışı oldu. Kurulduğu 2012 yılından bu yana yaklaşık 28 milyon dolarlık yatırım alan Iyzico'nun, PayU'nun Türkiye operasyonlarını devralması bekleniyor. En son yatırımını Kasım 2018'de 120 milyon dolar değerleme üzerinden alan girişim, PayU'ya satışı ile birlikte değerini de 8 ayda yüzde 33 oranında artırmış oldu.

Yılın ilk yarısı bitmeden bir başka yerli girişimin daha satışı gerçekleşti. Finansal teknoloji (fintech) girişimlerinden Iyzico, çoğunluk hissesinin PayU tarafından satın alındığını bildirdi.

Bu satın almayla beraber Türkiye'nin, PayU’nun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi içerisinde Polonya’dan sonraki en büyük ikinci pazarı haline geldiği açıklandı

165 milyon dolarlık değerleme üzerinden gerçekleşen işlem, yıl başından bu yana Türkiye'deki 12'inci start-up çıkışı (exit) oldu.

Bu noktada, PayU'nun Iyzico'dan ne kadarlık bir hisse alımı yaptığını açıklamadığını da belirtelim.

2012 yılında farklı alanlarda hizmet veren çeşitli büyüklüklerdeki e-ticaret şirketlerine ödeme yönetim platformu sunma amacıyla Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan Iyzıco, bugüne kadar aralarında Endeavor, Amedeus Capital, 212, Vostok Emerging Finance ve Dünya Bankası kuruluşlarından IFC'den yatırım almasıyla biliniyor.

iyzico

7 YILDA 28 MİLYON DOLAR YATIRIM ALDI

En son yatırımını 123.4 milyon dolar değerleme üzerinden Kasım 2018'de alan girişimin bugüne kadar aldığı toplam yatırım tutarı ise 27.87 milyon dolar olarak açıklanıyor.

Böylece, girişimin değerini son 8 ayda 40 milyon dolar daha artırdığı ortaya çıkıyor.

Habertürk'e konuşan Iyzico CEO'su Barbaros Özbuğutu, yeni dönemde görevine devam edeceğini kaydederek, operasyonların Iyzico ya da PayU çatısı altında devam edeceğini, bunun ise Rekabet Kurulu kararından sonra netleşeceğini bildirdi.

Özbuğutu, "Iyzico olarak hedefimiz Türkiye’de ve bulunduğumuz bölgede finansal hizmetleri herkes için daha ulaşılabilir kılmak ve bu sayede Türkiye’nin en büyük 5 finans şirketi arasına girmek" dedi.


Kaynak: https://www.haberturk.com/yerli-girisim-satildi-2488792-ekonomi

Diğer Haberlerimiz: http://www.yerliburada.net/?Syf=19

Haberlerimizi e-posta ile almak için sitemize üye olunuz.

35 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
TwitterŞirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu