• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/yerliburada?ref=ts&fref=ts
  • https://twitter.com/Yerliburadanet

Yerli Üreticiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret259817
Site Haritası

İlaç ithal ama sıkıntı yerli.

İlaç ithal ama sıkıntı yerli.

Dövizde yaşanan dalgalanmalar, önce cepleri, sonra mutfakları yakıyor derken, yangın son olarak ilaç sektörüne sıçradı. Hatta öyle bir hal aldı ki, hayati öneme sahip olan diyabet ve kanser ilaçları çoğu eczanelerde bulunamamaya başladı.

PEKİ, YAŞANAN BU İLAÇ SIKINTISININ TEMEL KAYNAĞI NEDİR?

İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, Ben Haber'e açıkladı. Türkiye'de ilaç fiyatlarını belireyen bir kararname olduğunu ve burada belirlenen euro kuru üzerinden ilaç fiyatlarının belli olduğunu ifade eden Sayılkan; "Şöyle ki; 2018 yılındaki euro kurundaki artış baz alınıyor, ondaki artışın yüzde 70'i kadar zam yapılıyor. Euro kurundaki artış bu zam oranını belirliyor. Geçen yıl, ilaç fiyatlarını belirlemek için kullanılan euro kuru 2,69'du. Şimdi bu kur, yapılan zamla birlikte, 3,40 oldu. Ama yine mevcut eurodan çok uzakta. Aslında temel sorun bu." dedi.

"DAVULLA ZURNAYA, GÖSTERE GÖSTERE ZAM YAPIYORUZ"

"Yıllar içinde, yeni jenerasyona ait, hayati öneme sahip ilaçlar bulunamamaya başladı." diyerek sözlerine devam eden Sayılkan; "Buna ilaveten son aylarda yaşadığımız yokluğun sebebi, göstere göstere, davulla zurnayla, randevu vererek zam yapıyoruz. Mesela Şubat'ın 19'unda zam geleceğini sektördeki sağır sultan bile biliyor. Sadece oranı ne olur bu kestirelemiyorlar. Herkes kendince bir hesap yapıyor. Bu kadar aleni ve açık bir zam takvimi ortaya koyarsanız, en başından üretim anlamında bu işin azaltıldığını görüyoruz. Bu yöntemden kaynaklanan bir sıkıntı. Burda da herkes birbirini suçluyor. Sektör temsilcileri diyor ki, depocular saklıyor, hayır eczacılar stok yapıyor. Halbuki ilaç yok. Olmayan bir ilacın stoğunu nasıl yapacaklar? " dedi.

"PERİYODİK ARALIKLARLA ZAM VURGUSU"

Yaşanan bu sıkıntıların tekrarlanmaması için, yöntemin değişmesi gerektiğini vurgulayan Sayılkan; "Temelde sorun stok değil, yöntem yanlış. Nedir doğrusu derseniz, geçmişte olduğu gibi ilaç fiyatlarına yapılacak zammın periyodik aralıklarla 3 ayda bir küçük oranlarda yapılması daha mantıklı." şeklinde konuştu.

AKŞAMA KARAR, SABAHA ZAM

Zam mekanizmasının yanlışlığına da değinen Sayılkan, karar aşamasıyla fiyat artışının arasındaki sürenin uzamaması gerektiğini vurguladı. Sayılkan; "Bir de tarih bugün belirlendiğinde yarın yeni fiyata geçilmeli. Bizde 5 gün bekleme süresi var. Dolayısıyla 5 günlük süreyi bekledikçe, herkes ihtiyacından fazlasını almaya çalışıyor. Yüzde 26,4 büyük bir oran. Geçmişte öyleydi, belli aralıklarla, gerek görüldüğünde akşam belli olur, sabah uygulanırdı. Herkes belli bir noktada talepte bulununca, gerçek ihtiyaç sahipleri de ulaşamıyor." dedi.

"ZAM GELİYOR, İLAÇLAR ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLIYOR"

Çözümün bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Sayılkan; "Hızlı bir şekilde çözümlerin hayata geçmesi lazım. Yoksa her sene Eylül Ekim'den başlıyor bu senaryo, Kasım Aralık Ocak'ta tavan yapıyor, Şubat'ta zam geliyor. Ertesi gün ilaçlar ortaya çıkmaya başlıyor. 19'una kadar olmayan ilaçlar, 20-21'inde çıktı. Daha hala olmayan ilaçlar var." dedi.

STOKÇULUK İDDİALARINA YANIT

İlaç sıkıntısının yaşanmasının ardından ortaya atılan 'eczanelerin stokçuluk yaptığı' iddiasına da yanıt veren Sayılkan, hiç bir aklı başında eczacının 1,5 2 aylık süreçte elinde ilaçlarla beklemeyeceğinin altını çizdi. Sayılkan; "Eczaneler, stokçuluk yapmaz. Yani aklı başında, üniversite mezunu bir insan 100 liralık ilacı satmayayım, bekleteyim 125 liraya satayım diye 1,5-2 ay beklemez. Hangi birini stok yapacaksınız? Sipesifik 5 kalem ilaca zam gelmiyor. Binlerce ilaca, rafta duran bütün ilaçlara zam gelecek." dedi.

"BAZI İLAÇLAR HAZİRAN'A KADAR YOKMUŞ"

İlaç kullanan hastaların, piyasada ilaçlarını bulamayınca soluğu yanında aldığını söyleyen Sayılkan; "İlaç bulunamadığı için hayatını kaybeden var mı, duymadım ama şey oldu; kapı kapı, eczane eczane gezip ilacını bulamayan, çaresiz herkes, oda başkanı ve yönetici olduğumuz için bizde final yapıyorlar. Bütün İzmir'i dolaşmış, bana gelmiş. Ama ben nasıl bulacağım? Ne eczanede var, ne depoda var. Aylardır yok. Bazı ilaçlar Haziran'a kadar yokmuş. Bakıldığında kaotik bir durum var. İnsanların böyle çaresizce dolaşmaması lazım." dedi.

"SAĞLIĞA GEREKEN DEĞER VERİLMİYOR"

"Biz sürekli bununla ilgili en az 10 tane öneri ile Sağlık Bakanlığı'na gidiyoruz" diyen Sayılkan; "Bu işin hızlı bir biçimde çözülmesi lazım. Ülkedeki diğer bütün işler aksayabilir ama sağlığı ihmal etmemek lazım. Sağlık hizmetlerinin önceliği yok ne yazık ki, gereken değer verilmiyor." şeklinde konuştu.Kaynak: http://www.kanalben.com/guncel/ilac-ithal-ama-sikinti-yerli-h514398.html

Diğer Haberlerimiz: http://www.yerliburada.net/?Syf=19

Haberlerimizi e-posta ile almak için sitemize üye olunuz.

199 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Facebook
 
Yerli Ürün Pazarı
Herkese Açık grup · 11 üye
Gruba Katıl
Yerli üreticilerin ürünlerini tanıtabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Yerliburada.net tarafından sağlanan hizmettir.
 
TwitterŞirket Kayıt Formu
 şirket kayıt formu